W pierwszej części naszego optycznego słownika chcielibyśmy przybliżyć Wam pojęcia, które mają związek z różnymi rodzajami okularów i ich designu.
Oprawki:
Oprawki znane często określane są również jako ramki, czy też oprawa okularów. Oferta modeli na rynku jest bardzo szeroka. Obecnie mamy do wyboru oprawki wykonane z metalu, tworzywa sztucznego, a nawet z mieszanki obydwu wspomnianych materiałów. Wyróżniamy także pełne ramki, niepełne oprawki i okulary bez oprawek. To, jaki materiał będzie właściwy zależy od osobistych preferencji oraz tolerancji na dane tworzywo.
Okulary korekcyjne:
Okulary korekcyjne to takie oprawki, które można wyposażyć w szkła na receptę. Nieważne czy będą to szkła powiększające, do czytania, czy też progresywne. Okulary korekcyjne służą do korekcji wzroku i zapewniają lepszą widoczność.
Okulary przeciwsłoneczne:
Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed promieniowaniem UV, które może być dla nich bardzo groźne. Aby upewnić się, że okulary przeciwsłoneczne spełniają europejskie standardy bezpieczeństwa i zapewniają odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV, sprawdź czy na wewnętzrnej stronie zauszuników znajduję się znak CE.
Aviator/Pilotki:
Pilotki to klasyk w dziedzinie okularów przeciwsłonecznych. Znakiem rozpoznawczym modelu Aviator są szkła w kształcie kropli, cienka oprawka i podwójny mostek. Nieważne czy będzie to metalowa oprawka, taka jak w pilotkach marki Michael Kors, Ray-Ban lub Prada Sport, czy też wykonana z tworzywa sztucznego, tak jak w przypadku okularów marki Tom Ford, Carrera i Gucci – model Aviator to zawsze trafny wybór.
Okulary bez ramek:
Okulary bez ramek są najczęściej delikatnie i niepozorne. Pasują szczególnie do szczupłej i drobnej twarzy, ponieważ masywne oprawki tylko ją obciążają. Mówiąc o modelach bez ramek, mamy na myśli okulary, które nie posiadają zewnętrznej oprawki. Zamiast tego szkła są przymocowane bezpośrednio do zauszników w taki sposób, że nosek i mostek są ze sobą połączone, tak jak w przypadku tych okularów firmy Ray-Ban lub kiedy są ze sobą połączone za pomocą wewnętrznych ramek, tak jak w modelu unisex od Versace.
Okulary Cat Eye:
Wydłużony kształt, który przypomina wyglądem motyl lub kocie oczy to znak rozpoznawczy okularów Cat Eye. Już w latach 50. i 60. należały one do ulubionych modeli wśród kobiet. Modele Cat Eye bardzo dobrze prezentują się zwłaszcza na owalnej twarzy. Nadają ich posiadaczkom kobiecości oraz intelektualnego i uwodzicielskiego wyglądu. Obecnie kojarzą się przede wszystkim ze stylem vintage i są dostępne w różnych kolorach oraz rozmiarach – cienkie w kształcie kocich oczu jak okulary przeciwsłoneczne od Vogue, nieco większe, jak ten model od Prady oraz Burberry, czy też modele Oversizem, takie jak te marki Tom Ford, Dolce & Gabbana oraz Michael Kors lub ekstrawaganckie w stylu okularów przeciwsłonecznych od Versace ze złotymi dodatakmi.
Okulary Two Tone:
Cechą charakterystyczną modeli, które zaliczają się do kategorii Two Tone, bez względu na ich kolor oraz kształt, jest gradientowa oprawka. W przypadku okularów korekcyjnych często zdarza się, że w ich kolor ich górnej części jest klasyczny i powoli rozmywa się, aż w dolnej części okularów jest on praktycznie przezroczysty. Także okulary przeciwsłoneczne Two Tone mogą wyglądać niesamowicie, tak jak chociażby ten model od Emporio Armani lub nieco bardziej kolorowy egzemplarz marki Polaroid.
Okulary panto:
Chociaż jeszcze jakiś czas temu okulary panto były symbolem artystów, intelektualistów oraz indywidualistów, dzisiaj są one kultowymi modnymi okularami. Charakterystyczne oprawki i okrągłe, lekko spłaszczone u góry szkła to znak rozpoznawczy okularów panto. Okrągły kształt sprawia, że buzia wydaje się delikatniejsza i dlatego ten model szczególnie pasuje do kwadratowej twarzy. Prawdziwym hitem lata są na przykład okulary Erika marki Ray-Ban lub te okrągłe klasycze okulary panto firmy Polaroid.
//www.instagram.com/p/Bj2KSrFlqAz/?hl=de&taken-by=livia_auer
Okulary panoramiczne:
Okulary panoramiczne znane są z tego, że posiadają szybę w kształcie tarczy. Najcześciej są dostępne jako okulary sportowe, takie jak na przykład model Jawbreaker marki Oakley. Okulary panoramiczne to także prawdziwa gwiazda wśród okularów przeciwsłonecznych i będą odpowiednie przede wszystkich dla tych, którzy chcą się rzucać w oczy. Modele takich marek jak Versace, Ray-Ban oraz Dolce & Gabbana sprawią, że będziesz stale w centrum zainteresowania.
Okulary na żyłce:
Okulary na żyłce nie wyróżniają się szczególnym kształtem czy też tworzywem, z którego zostały wykonane, ale chodzi tutaj o szczególne mocowanie szkieł. Szkła są przymocowane za pomocą niewidocznych, cieniutkich lecz wytrzymałych żyłek, które znajdują się na brzegach szkieł okularów. Okulary na żyłce są często „otwarte“ w dolnej części, a rozciągnięte dolnych szkłach nitki zabezpieczają szkła. Ten rodzaj okularów pasuje zwłaszcza paniom i panom o szczupłej twarzy, ponieważ jej nie zakrywa.
Lorgnon:
Historia okularów lorgnon sięga XIII. wieku. Pod tym pojęciem kryje się przyrząd do korekcji wzroku, który umieszczano przed twarzą, a w zasadzie przed oczyma. Większość dawnych egzemplarzy miało piękne zdobienia i można je było nosić na łańcuszku na szyi. Ponieważ dodatki vintage są bardzo popularne, także szkło powiększające to piękny dodatek, nadający się nie tylko do opery, gdzie miał przez wiele lat zastosowanie.
W kolejnej części naszego optycznego słowniczka dowiecie się więcej na temat różnych rodzajów szkieł oraz tego, jakie wyróżniamy wady wzroku i na co trzeba zwracać uwagę dokonując ich pomiaru.
Leave a Comment