Preso.. co? Presbiopia to inne określenie na starczowzroczność. Nie chodzi tutaj o chorobę, ale o postępującą z wiekiem stopniową utratę pewnych funkcji wzroku.
Przebieg presbiopii
Od drugiej połowie naszego życia oko traci zdolność akomodacji, czyli dostosowywania się do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Większość ludzi po 45 roku życia zauważa to nawet mając dobry wzrok. Proces ten postępuje i zaczyna się już po 30. Elastyczność soczewki jest bardzo duża i dlatego presbiopia rozwija się latami. Zanim dojdzie do starczowzroczności, musi upłynąć zazwyczaj dużo czasu.
Objawy starczowzroczności
Czytanie artykułów w gazecie możliwe jest tylko przy jasnym oświetleniu w dużej odległości od oczu, co może powodować bóle głowy. W ciągu dnia objawy się nasilają.
Przyczyny
Żebyśmy mogli widzieć wyraźnie, obraz musi zostać w odpowiedni sposób przekazany przez narząd wzroku (rogówka, ciecz wodnista, soczewka) na siatkówkę. Światło nie jest skupione przy tym bezpośrednio na siatkówce, ale nieco za nią. Jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo, obraz powstający na siatkówce jest rozproszony i przez to nieostry. Dzięki temu, że soczewka oka jest elastyczna, możemy widzieć wyraźnie obiekty znajdujące się w różnej odległości od naszych oczu. Wspomniana elastyczność może zmieniać kształt i w ten sposób dostosować widzenie do odległości. Dzięki akomodacji, widzimy wyraźnie zarówno wszystko, co znajduje się zarówno blisko, jak i daleko.
Przyczyną presbiopii jest postępujące z wiekiem twardnienie soczewki. Z powodu braku elastyczności, kąt załamania światła nie może być aktywnie dopasowywany. Obraz jest mniej wyraźny, ponieważ tworzy się on za siatkówka.
Jak mogę przeciwdziałać starowzroczności?
Istnieją 3 sposoby na zapobieganie tej przypadłości: okulary, soczewki lub zabieg laserowy. Oprócz tego powinniśmy dodatkowo trenować nasz wzrok.
- Okulary do czytania przeciw starowzroczności
Okulary do czytania świetnie korygują prezbiopię. Dzięki dokładnie dopasowanym okularom mamy problem z głowy. Do tego celu często stosuje się okulary z niepełną oprawką, które wyglądają jak ucięte. Można je umieścić na nosie i patrzeć przez nie w dal. Moc okularów zależy od wieku i odległości, z której będziemy czytać. Przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, czy też astygmatyzmie, w których już
Specjalne okulary powinniśmy nosić szczególnie wtedy, kiedy pracujemy na komputerze.
Najlepszym rozwiązaniem będą okulary progresywne. Ten typ okularów służy jednocześnie do korekcji krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Dzięki temu, ze szkła wymagają specjalnego przygotowania, są one także droższe.
W naszych salonach flagowych możecie jeszcze przez kilka dni zakupić okulary progresywne w promocyjnych cenach, aż do 80 % zniżki.
- Soczewki kontaktowe
Okulista mierzy zdolność skupienia soczewki oraz powierzchnię rogówki i na tej podstawie określa wartości korekcyjne oczu. Następnie dobiera on właściwe soczewki kontaktowe. Jeśli oczy nadają się do noszenia soczewek, należy stosować się do zasad dotyczących ich pielęgnacji, regularnie chodzić na wizyty kontrolne i przestrzegać zalecanego czasu, w którym możemy nosić soczewki, a będzie mogli z nich korzystać przez długi czas.
- Zabieg operacyjny
Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie nosić okularów, warto rozważyć operacyjną metodę korekcji wzroku. W dzisiejszych czasach tego typu zabiegi są niezwykle profesjonalne. Typ zabiegu dostosowuje się do rodzaju starowzroczności. Przed wykonaniem operacji niezwykle ważna jest wykonanie niezbędnych badań wzroku i kompetentne wyjaśnienie. Możliwa jest także implantacja soczewek.
- Trening wzroku
Na starowzroczność wpływ mają w dużej mierze wytrzymałość soczewki i siła przylegających do niej mięśni. Prosibii nie da się w zupełności zniwelować. Mimo tego dzięki wykonywaniu regularnych ćwiczeń wzroku, polegających na patrzeniu na przemian w dal i obiekty umieszczone blisko naszych oczu, możemy utrzymać wzrok w dobrej kondycji. Zesztywnienia soczewki nie da się jednak zatrzymać, nawet w przypadku ćwiczeń. W pewnym stopniu nie pomoże również nawet najlepszy trening wzroku.
Leave a Comment