Jeśli macie problemy ze wzrokiem, ale nie chcecie ciągle chodzić w okularach, sięgnijcie po soczewki kontaktowe. Skąd wziął się pomysł na soczewki? Czym różnią się od siebie soczewki miękkie i twarde? Jak należy je pielęgnować?
Jak powstały soczewki kontaktowe?
Już w roku 1508 Leonardo Da Vinci przeprowadził kilka eksperymentów w dziedzinie okulistyki, a jego pomysł na to, aby umieścić na oku szklane naczynie wypełnione wodą, był prototypem soczewek korekcyjnych. Od stuleci liczni filozofowie, naukowcy oraz badacze zajmują się tą tematyką i chociaż sama teoria była im znana już stosunkowo wcześnie, na jej zastosowanie w praktyce trzeba było jeszcze trochę poczekać. Pierwsze soczewki kontaktowe, które nadawały się do noszenia, zostały stworzone w XIX wieku. Były one wykonane z dmuchanego szkła o grubości ponad 20 milimetrów i przykrywały całe oko. Z powodu swojego rozmiaru i materiału wykonania, soczewki te były jednak bardzo niewygodne i dlatego dało się je nosić maksymalnie przez dwie godziny. Kolejnym krokiem milowym był rok 1911, kiedy to Carl Zeiss wynalazł soczewki dostosowane do wady wzroku. Niestety w dalszym ciągu były one niewygodne, niebezpieczne i nie nadawały się do tego, żeby nosić je przez dłuższy czas.
Do przełomu doszło w 1936 roku, kiedy amerykański optyk William Feinbloom po raz pierwszy zastosował w soczewkach polimetakrylan, znany również jako pleksiglas. Dwanaście lat później Kevin Tuohy opatentował pierwsze soczewki, które były całkowicie wykonane z tworzywa sztucznego i zakrywały tylko rogówkę. Dzięki zmniejszeniu średnicy na około 10 milimetrów można je było nosić nawet do 12 godzin. Czechosłowacki badacz Otto Wichterle wpadł na pomysł, żeby do produkcji soczewek zastosować przezroczysty żel. W 1959 roku wynalazł hydrożel hydroksyetylometakrylan (HEMA) oraz maszynę do seryjnej produkcji nowoczesnych miękkich soczewek kontaktowych. W kolejnych latach wielu naukowców pracowało nad zwiększeniem komfortu ich noszenia. Z biegiem czasu soczewki były coraz cieńsze i bardziej miękkie, a obecnie są w stanie skorygować większość problemów ze wzrokiem.
Twarde czy miękkie soczewki?
Soczewki kontaktowe można zasadniczo podzielić na dwie kategorie: soczewki miękkie oraz twarde. Tego, jakie soczewki będą dla Was odpowiednie, dowiecie się od okulisty lub optyka, który określi to na podstawie takich parametrów jak budowa rogówki oraz moc dioptrii.
Miękkie soczewki są większe niż te twarde i są przy tym bardzo elastyczne. Dopasowują się do rogówki i mocno do niej przylegają, dzięki czemu ryzyko poruszania się soczewki jest bardzo małe. Tego typu soczewki są idealne dla sportowców oraz osób, które mają wrażliwe oczy. Przepuszczają one jednak mniej powietrza. Niemniej jednak obecnie na rynku znajduje się także wiele modeli, wykonanych z nowoczesnych materiałów takich jak silikon hydrożelowy, które charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu. Miękkie soczewki mają jednak pewną wadę: aby mogły one zachować odpowiedni kształt, potrzebują dużej ilości nawodnienia. Z tego właśnie powodu automatycznie pobierają płyn z oka i powodują przez to jego szybsze przesuszenie.
Twarde soczewki kontaktowe określa się także jako stabilne. Najczęściej są one wykonywane na indywidualne zamówienie, mają małą średnicę i są wykonane z materiału, które przepuszczają powietrze, przez co nie są tak elastyczne, jak soczewki miękkie. Soczewki leżą luźniej na oku i są ciągle przepłukiwane przez łzy. Dzięki temu, że do oczu jest stale dostarczany tlen i są one stale nawilżane, twarde soczewki nadają się szczególnie dla osób, które cierpią na suchość oczu.
Jednodniowe, tygodniowe czy miesięczne?
Wybierając właściwe soczewki kontaktowe, należy zwracać szczególną uwagę na to, do czego potrzebne są nam soczewki i na tej podstawie można zdecydować się na wariant jednodniowy, tygodniowy lub miesięczny.
Jeśli używacie soczewek tylko okazjonalnie, czyli na przykład wtedy, kiedy uprawiacie sport albo wychodzicie na imprezę, najlepsze będą dla was soczewki jednodniowe lub tygodniowe. Te jednodniowe będą zawsze świeże, wolne od zanieczyszczeń oraz można je każdorazowo wyrzucić, a następnie sięgnąć po nową parę. Jeżeli nosicie soczewki kilka razy w miesiącu, wtedy warto sięgnąć po soczewki tygodniowe. Można ich używać przez dwa tygodnie 12 godzin dziennie lub na okrągło przez tydzień. Oczywiście soczewki miesięczne można oczywiście nosić przez 31 dni. Należy jednak zwracać uwagę na to, aby dostosować czas ich noszenia do indywidualnych możliwości oka, aby za bardzo go nie przeciążać.
Przed dokonaniem wyboru soczewek, należy skontaktować się z okulistą lub optykiem.
Profesjonalne czyszczenie i pielęgnacja
Soczewki jednodniowe należy wyrzucić po ich jednorazowym zastosowaniu i nie wymagają one pielęgnacji, pod warunkiem, że nie były wyjmowane z oczu, na przykład na czas popołudniowej drzemki. Soczewki wielokrotnego użytku (tygodniowe i miesięczne) wymagają jednak codziennej pielęgnacji, aby były one zdrowe dla naszych oczu. W przypadku każdego rodzaju soczewek ważne jest to, aby przed kontaktem z nimi, dokładnie umyć ręce.
Czyszczenie
Czyszczenie soczewek znacznie zmniejsza ilość zarazków, które się na nich znajdują. W tym celu należy umieścić soczewki na wewnętrznej stronie dłoni i zaaplikować na nie kilka kropel płynu do ich pielęgnacji. Następnie należy go rozprowadzić palcem po powierzchni soczewek i po około 20 sekundach wypłukać. Na zakończenie należy umieścić soczewki w płynie do dezynfekcji, aby wyeliminować z ich powierzchni ostatnie szkodliwe mikroorganizmy. Często zaleca się, aby umieszczać soczewki w płynie także na noc. Zanim po raz kolejny umieścimy soczewki w oczach, resztki środka do dezynfekcji muszą być usunięte z ich powierzchni za pomocą sterylnej soli fizjologicznej. Ponieważ w skład łez wchodzą różnego rodzaju proteiny, które osadzają się na soczewkach, zaleca się, aby raz w tygodniu czyścić soczewki specjalnym preparatem do ich usuwania, co pozwoli zminimalizować wystąpienia ryzyko alergii i chorób oczu.
Podczas pielęgnacji soczewek nie można również zapominać o czyszczeniu pojemniczka do ich przechowywania. W żadnym przypadku nie można go przepłukiwać wodą z kranu, ponieważ znajdują się w niej bakterie, które przedostają się do soczewek i mogą uszkodzić nasz wzrok. Zaleca się stosowanie specjalnych płynów do czyszczenia i soli fizjologicznej oraz regularną wymianę pojemniczka.
Płyn do soczewek
Istnieje bardzo dużo różnego rodzaju preparatów i nie każdy z nich nadaje się do wszystkich rodzajów soczewek! Do czyszczenia i pielęgnacji miękkich soczewek stosuje się płyn typu All-in-One, który można stosować podczas całego procesu czyszczenia. Woda utleniona, na bazie której przeprowadzane jest czyszczenie, nadaje się zarówno do miękkich, jak i do twardych soczewek kontaktowych. W przypadku stosowania wody utlenionej niezwykle ważne jest to, aby być niezwykle dokładnym i koniecznie stosować się do instrukcji obsługi. Twarde soczewki wymagają dodatkowo zastosowania specjalnych środków pielęgnacji w postaci płynu do przechowywania soczewek i płynu do ich czyszczenia. Można również nabyć płyn 2w1.
Zamiana okularów na soczewki kontaktowe: na co powinieneś zwracać uwagę
Recepta na okulary nie jest jednoznaczna z receptą na soczewki kontaktowe. Ponieważ soczewki znajdują się bezpośrednio na oku, a okulary są od niego oddalone, przed zakupem soczewek należy dokonać specjalnego pomiaru wzroku.
Podczas badania wzroku okulista lub optyk bierze pod uwagę następujące parametry:
- Krótkowzroczność lub dalekowzroczność
- Astygmatyzm oraz rozstawienie rogówki
- Ilość łez
- Wrażliwość oka
Na podstawie wyniku badania wzroku dobiera się soczewki, tak aby zapewniały one jak najlepszą widoczność, wysoki komfort noszenia i tolerancji.
Wady i zalety soczewek kontaktowych
Zalety
- Dyskretna metoda korekcji wzroku
- Soczewki nie zsuwają się i nie ulegają zaparowaniu
- Nie przeszkadzają podczas uprawiania sportu
- Można bez najmniejszego problemu nosić je ze zwyczajnymi okularami przeciwsłonecznymi
- Dla wrażliwych oczu dostępne są soczewki przepuszczające powietrze
- Pole widzenia nie jest pomniejszone (w przypadku okularów z ciemnymi i grubymi oprawkami, jest ono często zawężone)
- Soczewki mogą zmieniać kolor oczu (także jeśli nie macie problemów ze wzrokiem)
Wady:
- Każda osoba, która nosi soczewki kontaktowe przy dużej wadzie wzroku, potrzebuje dodatkowo okularów
- Przez to, że soczewka znajduje się bezpośrednio na oku, ilość tlenu dostarczana do oka jest ograniczona i dlatego nie można stale nosić soczewek
- Do noszenia soczewek należy się przyzwyczaić (szczególnie w przypadku tych twardych)
- Pielęgnacja soczewek jest kosztowna
Soczewki kontaktowe w Edel-Optics
Poszukujesz nowych soczewek kontaktowych? W takim razie zajrzyj do naszego sklepu. Posiadamy szeroki asortyment najwyższej jakości markowych soczewek takich firm jak Johnson & Johnson, Cooper Vision oraz Alcon.
Leave a Comment