Słońce świeci, a temperatura przekracza 30 stopni. Przynajmniej tak jest zazwyczaj w lecie. Nie zapominajmy o tym, że jest to także ogromne obciążenie dla naszego organizmu. Często pojawiają wtedy się bóle głowy, problemy z krążeniem, nadmierna potliwość. Pocenie to automatyczny proces, który ma na celu ochłodzenie ciała. Ponieważ rozszerzają się wtedy naczynia krwionośne, osłabia się także nasz układ krążenia. Może to prowadzić do niedotlenienia mózgu i udaru.
Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak zadbać o swoje zdrowie i ochłodzić się, kiedy na zewnątrz jest naprawdę gorąco.
Przyjmowanie dużej ilości płynów
Szczególnie w lecie ważne jest to, żeby wypijać dziennie przynajmniej trzy litry płynów. Najlepsza będzie woda, soki owocowe i herbata. Należy jednak unikać zimnych napojów, zwłaszcza tych z lodem, ponieważ organizm próbuje ogrzać je do temperatury ciała, co często skutkuje zwiększoną potliwością i problemami z żołądkiem.
Właściwe odżywianie
Żeby nie przeciążać żołądka, w ciepłe dni najbardziej sprawdzą się lekkie potrawy, owoce zawierające dużą ilość wody, warzywa, ryby lub białe mięso. Nie czujemy się dzięki nim przejedzeni i mamy dużo energii, żeby wyjść z domu i zrobić coś fajnego.
Odświeżające działanie kostek lodu i mgiełki
Istnieje metoda, która pozwala się bardzo szybko ochłodzić. Polega ona na pocieraniu czoła kostkami lodu lub umieszczeniu ich na zgięciach rąk. Także mgiełki odświeżające zapewniają świetny efekt ochłodzenia, kiedy spryskamy nimi twarz lub pachy. W każdym domu na pewno znajdą się także okłady ochładzające, które nadają się nie tylko do walki z bólem i opuchlizną. Po umieszczeniu okładów w zamrażarce, nie powinniście jednak przykładać ich bezpośrednio na skórę. Żeby uniknąć podrażnienia, najlepiej najpierw owinąć je w szmatkę, a następnie umieścić na czole, szyi, ramionach lub stopach.
Naprzemienny prysznic
Jeśli nie macie czasu na to, aby wybrać się na basen lub pojechać nad jezioro, możecie ochłodzić się we własnym domu. Najlepiej zacząć od ciepłej wody, a następnie zmniejszyć jej temperaturę. Jeśli wykonasz tę czynność kilka razy, poczujesz się jak nowo narodzony. Oprócz tego zmienne strumienie wody wpływają pozytywnie na nasz organizm: ożywiają go i oczyszczają, poprawiają krążenie krwi i likwidują stres.
Odpowiedni ubiór
Także dobór odzieży powinna być odpowiednio dostosowana do temperatury. W gorące dni należy sięgać po przewiewne ubrania. Jasne, przepuszczające powietrze ubrania z bawełny lub innej naturalnej tkaniny będą idealne w upalne dni.
Chroń głowę oraz oczy
Jeśli znajdujemy się na słońcu, promienie słoneczne są szczególnie niebezpieczne dla naszej głowy. Kapelusz, czapeczka lub chustka to doskonała ochrona przed gorącem oraz poparzeniem słonecznym. Oprócz tego letnie promienie słoneczne to dodatkowe obciążenie dla oczu. Ponieważ nasze oczy próbują się chronić przed nadmiarem słońca, często je wtedy mrużymy. Powoduje to niejednokrotnie długotrwałe bóle głowy. Idealną ochroną dla naszych oczu będą oczywiście okulary przeciwsłoneczne.
3 sposoby na ochłodzenie:
- Termofor nieco inaczej: napełnij termofor i włóż go na dwie godziny do lodówki. Następnie umieść go między stopami. Ochłodzenie gwarantowane.
- Szampon z olejkiem z drzewa herbacianego: jeśli dodasz do szpanu 4-5 kropel olejku herbacianego ochłodzi on Twoja głowę na cały dzien
- Szybkie ochłodzenie za pomocą palców? Po prostu umieść na chwilę koniuszki palców pod zimną wodą, a następnie wymasuj nimi skromnie.
Uwaga:
Zawsze słuchaj tego, co mówi Twoje ciało! Jeśli pojawią się nudności, otępienie, czy te zawroty głowy, trzeba wtedy szybko reagować. Należy udać się do cienia, dużo pić i zjeść coś słonego. Jeśli objawy nadal nie będą ustępowały, koniecznie wybierz się do lekarza.
Leave a Comment