Okulary na rower powinny przede wszystkim spełniać jeden warunek: udawać, że ich wcale nie ma. Ponieważ im lżejsza będzie oprawka i im lepiej okulary zapewnią nam wyraźną i niegraniczoną widoczność, tym bardziej relaksująca będzie wyprawa rowerowa. Szczerze mówiąc wszystkim nam przydałby się teraz odrobina wytchnienia, prawda? Nic tak nie pomaga się wyłączyć jak szum wiatru w uszach i odrobina zieleni pod podeszwami. Takiego luzu nie włączymy nawet na wieczornym wypadzie do klubu (no może czasami). Więc wyjdźmy na zewnątrz i cieszmy się wiosną! W tym tygodniu opowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów na rower i jakie modele okularów sportowych najlepiej nadają się do jazdy.
Co cechuje dobre okulary kolarskie?
Być może zastanawiacie się właśnie, dlaczego nie możecie po prostu założyć na rower normalnych okularów przeciwsłonecznych, których używacie na co dzień. A tak w ogóle, co to właściwie znaczy „okulary sportowe”? Krótko mówiąc: porządne okulary sportowe będą idealnym towarzyszem nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale także podczas biegania, wspinaczki, jazdy na łyżwach, wędrówek, wiosłowania i na żaglach. Co odróżnia je od okularów, przy których zakupie kierujemy się głównie modą? Po pierwsze są one znacznie wygodniejsze, a przede wszystkim zapewniają lepszą ochronę dla oczu. Zwróćcie uwagę na następujące właściwości:
> Ochrona
Dobre okulary rowerowe ochronią nasze oczy przed podmuchami wiatru, owadami, kurzem, latającymi kamykami i gałęziami bezczelnie atakującymi nas z pobocza. Niezwykle ważne jest również, aby podczas upadku lub zderzenia nie pękły soczewki okularów. To samo dotyczy oczywiście oprawki. Nikt z nas nie chce mieć w oku plastikowych odprysków. Dlatego większość okularów sportowych najlepszych marek, takich jak Nike, Adidas, Gloryfy czy Smith, jest wykonana z lekkiego, wytrzymałego i niepękającego tworzywa sztucznego – poliwęglanu (policarbonu). Wytrzymuje on prawie każde obciążenie i znacznie zmniejsza ryzyko obrażeń. Sportowe modele high end to oczywiście okulary Oakley. Są ultraodporne na zarysowania i niezwykle trwałe – według producenta można nawet do nich strzelać. Tych, którzy nie wierzą w wyjątkową odporność produktów tej marki, zapraszamy do zapoznania się z tą historią.
> Dopasowanie
Skoki, uderzenia, szybkie ruchy głową: okulary sportowe muszą być przygotowane na dynamiczne sytuacje. Dlatego w akcji powinny zawsze pewnie trzymać swoją pozycję i nie podskakiwać na nosie ani za uszami. W żadnym wypadku nie mogą spaść (i zatonąć w czeluściach zalanego kamieniołomu), ale oczywiście nie powinny także nas uciskać. Modele typu one size nie będą więc idealne dla każdego. Szerokość oprawki okularów na rower musi pasować do parametrów twarzy indywidualnego użytkownika. Dla uzyskania maksymalnego komfortu liczy się również waga. Tutaj obowiązuje prosta zasada: im lżejsze okulary, tym lepiej.
> Pole widzenia
Na co przydadzą się nawet najlepsze okulary przeciwsłoneczne, jeśli nasz wzrok będzie stale błądził nad ich krawędzią lub gruba oprawka przesłoni nam widok na drogę? Dobre okulary na rower mają ergonomiczną formę, która doskonale dopasowuje się do kształtu głowy. Dzięki temu nie tylko zwiększy się nam pole widzenia, ale bardziej szczelny kształt oprawki zapewni również lepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednak co za dużo to niezdrowo. Idealne okulary przeciwsłoneczne nie powinny przylegać zbyt ciasno, ponieważ słaba wentylacja będzie skutkować zaparowaniem soczewek, kiedy nasza skóra zacznie się pocić podczas uprawiania sportu. Profesjonalne okulary sportowe są zaprojektowane w taki sposób, że gwarantują optymalną wentylację, a niektóre modele dodatkowo punktują także dzięki specjalnej powłoce anti-fog.
> Filtry UV
Każdy, kto aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu, powinien zaopatrzyć się w okulary z certyfikowanym znakiem jakości CE. Do ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem całkowicie wystarczy filtr UV 400. Nawiasem mówiąc, prawidłowa ochrona przed promieniowaniem UV nie ma nic wspólnego z kolorem soczewek. Nawet całkowicie przezroczyste szkła mogą mieć wysokie filtry. Intensywność przyciemnienia reguluje jedynie stopień redukcji odblasków według czterostopniowej skali. Kategoria 2 odpowiada średniemu przyciemnieniu, wystarczającemu na słoneczne dni w Europie Środkowej. Na południu Europy, na plaży, w górach i podczas uprawiania sportów zimowych sięgnijcie po modele z trzecim stopniem przyciemnienia, gwarantującym 80-procentową absorpcję światła. A jeśli wybieracie się na wyprawę polarną, wspinacie się po stromych zboczach lub zamierzacie pokonać Atlantyk na pokładzie żaglówki, wybierzcie filtr kategorii 4 o najsilniejszym przyciemnieniu, który pochłania ponad 90 procent światła.
> Kolor soczewki
Czy możemy polecić idealny kolor szkieł dla okularów rowerowych? I tak i nie. W zależności od pogody i okolicy, okulary muszą spełniać różne wymagania. Zmienne warunki oświetleniowe powodują zmienną widoczność, dlatego wiele okularów sportowych jest sprzedawanych z zestawem wymiennych soczewek. Zasadniczo żółte soczewki mają efekt rozjaśniający i są idealne do jazdy we mgle. Pomarańczowe szkła poprawiają kontrasty, co jest bardzo praktyczne na przykład podczas jazdy na rowerze górskim. Brązowe, zielone i szare soczewki w tylko niewielkim stopniu zniekształcają naturalne kolory i zapewniają bardzo dobrą ochronę przed odblaskami. Soczewki w niebieskim kolorze również optymalizują kontrasty, ale są przeznaczone głównie do pływania lub sportów zimowych (na śniegu) – w ruchu drogowym mogą być niebezpieczne, ponieważ niebieskie szkła filtrują kolor pomarańczowy. Dobrym rozwiązaniem mogą być cieniowane szkła, których ciemniejsza górna część ochroni oczy przed odblaskami, a dolna jaśniejsza część umożliwi niezakłóconą widoczność.
> Okulary sportowe z polaryzacją
Jeśli uprawiacie sport na świeżym powietrzu, przyda wam się również filtr polaryzacyjny. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją filtrują odbicia światła od gładkich powierzchni (np. mokrej nawierzchni drogi, tafli wody, a nawet jasnych fasad domów) i zapewniają tym samym wielką ulgę dla oczu. Przykładowo marka Oakley posiada w swojej ofercie specjalne okulary rowerowe wykonane w technologii Prizm® Road.
> Automatycznie przyciemniane okulary sportowe
I ostatecznie pozostaje wariant soczewek fototropowych (czyli tzw. fotochromów). Te samościemniające szkła zawierają światłoczułe molekuły, które reagują na promienie UV. Soczewki okularów automatycznie się przyciemniają lub rozjaśniają – w zależności od warunków oświetlenia. Takie samościemniające okulary kolarskie są bardzo praktyczne, na przykład, kiedy z oświetlonej słońcem drogi nagle wjeżdżamy do ciemnego lasu. Nie musimy zsiadać z roweru i zmieniać okularów ani zakładać zapasowych soczewek – możemy się po prostu zrelaksować i kontynuować jazdę, ciesząc się przez cały czas ostrą widocznością.
Które okulary na rower są najlepsze?
Aby zasięgnąć opinii niezależnego źródła, sprawdziliśmy wyniki najnowszych testów niemieckiej Fundacji Warentest, której zadaniem jest przeprowadzanie porównawczych testów produktów i usług dla konsumentów. Naukowcy pracujący dla fundacji sprawdzili, które modele gwarantują najlepsze dopasowanie, optymalną wentylację, czy są podatne za zaparowanie, jaką wykazują wytrzymałość i inne praktyczne kryteria użytkowania. Na podium znalazły się dwa modele. Jeden ze zwycięzców testu to znany bestseller: Oakley Flak Jacket XLJ, który eksperci wyróżnili jako najlepsze okulary rowerowe najwyższą notą 1,4. Model dostępny jest w rozmiarze S w wersji black mat z szarymi polaryzacyjnymi soczewkami, a także w opcji black mat bez polaryzacji. Drugim zwycięzcą, również z oceną bardzo dobrą, został model Adidas Gazelle (nie mylić z legendarnymi trampkami). Niestety modele A123 i A129 nie są już produkowane (ostatni test fundacji jest sprzed kilku lat), ale doczekały się godnych następców. Na dzień dzisiejszy polecamy model Adidas SP 0016 z panoramiczną soczewką w kolorze czarnym z czerwonymi detalami lub Adidas SP 0030 w eleganckim czarnym kolorze z czerwonymi lustrzanymi soczewkami.
Jakie okulary dla fanów MTB?
Czy potrzebujecie specjalnych okularów, kiedy chcecie sobie poszaleć na góralu? Zasadniczo dobrze dopasowane okulary rowerowe z pewnością równie dobrze spełnią swoje zadanie w terenie jak i na szosie. Jeśli lubicie naprawdę duży wyrzut adrenaliny, możecie do skroni kolarskich gogli przymocować pasek, czyli tzw. smycz do okularów sportowych, aby upewnić się, że nie stracicie ich w jakiejś karkołomnej akcji. Jeśli i to nie pomoże, bezpieczniej będzie zmienić dyscyplinę sportu;)
Ile kosztują okulary sportowe z korekcyjnymi szkłami?
Okulary na rower z korekcyjną soczewką oznaczają niestety spory wydatek, ale równie trudno jest znaleźć optymalną alternatywę. Jeśli nie sprawdza się u was kombinacja okularów przeciwsłonecznych z soczewkami kontaktowymi albo wkurza was ciągłe przepinanie różnych szkieł, może warto szarpnąć się na taką inwestycję. Jej cena waha się zazwyczaj w okolicy 1700 zł, choć nie każdy model sportowy da się wyposażyć w korekcyjne soczewki. Tutaj jak zwykle najlepsze propozycje ma marka , która oferuje nawet wstawienie oryginalnych szkieł korekcyjnych Oakley. Także do niektórych modeli marki Gloryfy dobierzcie w naszym sklepie korekcyjne soczewki. Wystarczy trochę poszperać i regularnie dowiadywać się o nasze akcje promocyjne.