Kiedy latem słońce świeci z pełną mocą i wywabia z domu nawet najbardziej zatwardziałych kanapowców, natychmiast zaczynamy mrużyć oczy. Dzieje się tak, ponieważ jaskrawe światło naturalnie drażni naszą siatkówkę. Rozwiązanie tego problemu jest jednak proste i oczywiste: teraz szczególnie przydadzą nam się okulary przeciwsłoneczne! Z drugiej strony jednak dobór odpowiedniego modelu może się okazać trudniejszy, niż nam się wydaje. Oprócz walorów estetycznych, takich jak kolor i kształt oprawek, musimy wziąć pod uwagę rożne właściwości okularowych soczewek, których znaczenia nie powinniśmy lekceważyć.
Dlaczego wybrać soczewki z polaryzacją?
To pytanie, które pada najczęściej, kiedy klient próbuje zapoznać się z właściwościami okularów przeciwsłonecznych i okularowych soczewek. I słusznie! Ponieważ zanim zdecydujemy się sięgnąć nieco głębiej do kieszeni po zakup przeciwsłonecznych okularów polaryzacyjnych lub poprawnie mówiąc, po okulary z soczewkami polaryzacyjnymi, warto zrozumieć, jakie korzyści płyną z tego wyboru.
Okulary polaryzacyjne mają niewątpliwą przewagę techniczną nad „normalnymi okularami przeciwsłonecznymi” dzięki specjalnym filtrom. Nie chodzi tu o ochronę przed promieniowaniem UV, ale przed rozproszonym światłem, które mocno oślepia. Wszystkie certyfikowane okulary przeciwsłoneczne ze znakiem CE zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Proste i niedrogie okulary z dostatecznie przyciemnionymi soczewkami chronią także w pewnym stopniu przed odblaskami. Jednak ochrona ta jest o wiele wyższa i skuteczniejsza w przypadku okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją, dzięki dodatkowym filtrom polaryzacyjnym. Co to oznacza? Przede wszystkim soczewki polaryzacyjne eliminują lub znacznie łagodzą rozproszone światło odbijające się od powierzchni i innych odblaskowych elementów zniekształcając widzenie i wywołując dyskomfort.
Okulary polaryzacyjne szczególnie przydadzą się nam podczas uprawiania sportu, kiedy ze wszystkich stron oślepiają nas odblaski świateł, osłabiając tym ostrość widzenia. Soczewki polaryzacyjne prostują fale świetlne poprzez blokadę rozproszonych fali świetlnych. Zwłaszcza kiedy poruszamy się z dużą prędkością, docenimy zalety tej funkcji. Jeśli nasze ulubione hobby to bieganie lub jazda na rowerze po lesie, nieustannie zmieniające się warunki oświetleniowe utrudniają nam widok na trasę. Drzewa, które zapewniają upragniony cień, są dla nas zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem, ponieważ nasze oczy zmagają się z dodatkowym stresem, kiedy gra cieni i ostrego światła zmienia się dosłownie w sekundowym takcie.
Podczas aktywności na świeżym powietrzu w niezacienionych miejscach filtr polaryzacyjny okularów przeciwsłonecznych może okazać się jeszcze istotniejszy. Doskonałe przykłady to sporty wodne lub górskie wspinaczki. W obydwu przypadkach wyzwaniem dla naszych oczu stają się nie tylko promienie UV, ale także sama powierzchnia, po której się poruszamy, ponieważ świetlne refleksy atakują nas z każdej strony. Także śnieg bardzo intensywnie odbija światło słoneczne dzięki swojej białej, krystalicznej strukturze. Kto więc lubi się wspinać na ośnieżone wierzchołki gór, powinien przed podjęciem wyzwania upewnić się, że jego okulary wyposażone są w filtry z polaryzacją, które zwiększają kontrast widzenia. Soczewki polaryzacyjne są także niezbędne dla poprawy widzenia na mokrych drogach. Tutaj może oślepić nas jej wilgotna i lśniąca nawierzchnia, ale także inni użytkownicy dróg. Na przykład refleksy odbijające się od dachów innych pojazdów utrudnią nam prawidłowe rozpoznanie tego, co dzieje się przed nami.
Jak działa filtr polaryzacyjny?
Efekt polaryzacji w okularach osiąga się dzięki specjalnej powłoce.W tej warstwie znajdują się niezliczone miniaturowe kryształki, umiejscowione w poziomych rzędach na powierzchni soczewki. Rozproszone poziome promienie światła są przez nią absorbowane, a przepuszczane zostają tylko nieszkodliwe fale świetlne ukierunkowane pionowo. Efekt ten nie tylko chroni nasze oczy, ale także zapobiega ich zmęczeniu i sprawia, że kolory wydają się bardziej nasycone, a obraz nabiera większej ostrości.
Decydując się na zakup polaryzacyjnych okularów przeciwsłonecznych, warto zwrócić także uwagę na różnice w jakości powłok polaryzacyjnych. W tym przypadku jakość często idzie w parze z marką, a w związku z tym także z ceną. Niedrogie i solidne okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją oferuje marka Polaroid, która wszystkie soczewki okularów przeciwsłonecznych wyposażyła w filtr polaryzacyjny. Odczuwalnie wyższą klasę filtrów polaryzacyjnych oferują okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban. A jeśli chcecie sięgnąć po prawdziwą ekstraklasę, polecamy okulary przeciwsłoneczne Maui Jim, które słyną ze swoich soczewek polaryzacyjnych z opatentowaną technologią Polarizedplus2® Lins. W naszym sklepie online znajdziecie te i wiele innych marek. Aby zawęzić poszukiwania do okularów polaryzacyjnych, wybierzcie odpowiednią opcję w naszych filtrach, a przy podglądzie modeli różnych marek, zwracajcie uwagę na szary znaczek z literką P. Wasze oczy – wasz wybór!
Leave a Comment